درب چوبی

طراحی و ساخت ، نصب انواع درب های چوبی با طرح و رنگ های مختلف درب چوبی به انواعی از درب ها اطلاق می شود که از چوب طبیعی ساخته شده باشد. انواع مختلفی از چوب ها وجود دارد که هر کدام از آن ها نقوش ،طرح ها و رنگ های مختلفی دارند . بنابراین درب های چوبی را در طیف متنوع و گسترده ای از رنگ ها و طرح ها خواهیم داشت.
درب چوبی: از نظر زیبایی شناسی و ایجاد حائل بین فضا های مختلف نقش اساسی در یک ساختمان برعهده دارد و همچنین در ایجاد سبک های مختلف معماری و ایجاد هماهنگی و همخوانی با اجزای مختلف ساختمان نقش مهمی دارد.
امتیاز های مثبت در استفاده از درب چوبی:
1)ماده ای که درب های چوبی از آن ها تشکیل شده اند تجدید پذیر می باشد یعنی قابل بازگشت به طبیعت است .
2)خود چوب یک عایق حرارتی طبیعی است و قطعا اگر درب هم با چوب ساخته شود ویژگی عایق حرارتی را در خود دارد و این ویژگی عایق حرارتی بودن به حفط گرمای فضای داخل ساختمان در ماه های سرد سال به ویژه زمستان کمک خواهد کرد و از هدر رفتن هوای خنک در فصل تابستان جلو گیری می کند و این ویژگی عایق حرارتی بودن باعث متمایز شدن درب های چوبی نسبت به انواع درب های دیگر از جنس آلمینیوم و آهن شده است. 
3)ویژگی بعدی درب های چوبی که می توانیم به آن اشاره کرد این مورد است که آن ها دارای ویژگی عایق صدا نیز می باشند و حریم خصوصی را واحد های مسکونی و تجاری حفط می کنند.
4)و درب های چوبی از ثبات رنگی بالا نسبت به دیگر انواع از درب ها می باشند و از نطر فیزیکی  مقاومت و ساختار بالایی برخوردار هستند.
درب چوبی اتاق در طرح های بسیار متنوعی تولید می شود که هر کدام آن ها مناسب یک محیطی با شرایط ویژه آن محیط سازگار می باشد و اگر بخواهیم به انواع درب ها اشاره کنیم می توانیم به درب های تمام چوب و توپر که معمولا از چوب روسی یا راش ساخته شده است نام برد و موارد دیگر شامل :
1)ام دی اف و اچ دی اف: بعد از درب های تمام چوب درب ها از جنس ام دی اف و اچ دی اف از لحاظ کیفیت و زیبایی در رتبه دوم قرار می گیرد اما نسبت به هزینه پرداختی  از کارایی بهتری برخوردار می باشد و این درب ها به صورت کلی هسته اصلی شان از چوب روسی تشکیل شده است و به علت این که روکش این سبک از درب ها با حرارت 100 درجه سانتی گراد به ام دی اف می چسبد و خشک بودن ، برای محیط های مرطوب نیز مناسب بوده و دوام بیشتری دارند. جنس روکش بیشتر درب های ام دی اف از جنس چوب راش ، ملیچ ، pvc یا پلی استر است که بروی ام دی اف پرس می شود. و این روکش ها یا این سبک درب ها در برابر رطوبت و مکان های خیس ،کیفیت خود را حفظ می کند ولی اگر ضخامت این روکش ها کم و یا قسمتی از آن ها بنا به هر دلیلی خراب شده باشد باعث می شود که لایه های زیرین نیز خراب شود و درب های اچ دی اف به علت فشردگی بالاتر نسبت به مدل های ام دی اف ، مقاومت بیشتری در برابر ضربه و همچنین رطوبت دارند و آن ها هم برای حمام و سرویس بهداشتی بهترین گزینه هستند. و استفاده از هر دو مدل درب های ام دی اف و اچ دی اف به عنوان درب چوبی اتاق خواب ، حمام و همچنین دستشویی می تواند انتخاب مناسبی باشد چون بسیار مقرون به صرفه می باشد. 
3)نئوپان و درب های روکش خورده: درب های روکش دار از نوع طبیعی همان مدل های ام دی یا اچ دی اف یا نئوپانی هستند که با روکش چوب طبیعی تزئین می شوند . و این چوب ها اصولا با چسب های مخصوص به هسته نئوپانی یا ام دی اف وصل می شوند و با رنگ طبیعی خود تزئین می شوند و این مدل های نئوپانی از نظر قیمت کمترین قیمت را بین درب های ساختمانی به خود اختصاص داده اند و اگر مجبور به انتخاب آن ها شدیم تنها به عنوان یک گزینه موقت قابل انتخاب است و از معایب آن این مورد است که عایق صدایی ضعیفی دارند و کوچک ترین صدا ها را از خود عبور می دهند و ویژگی مثبت هم که می توانیم به آن اشاره کنیم این مورد است که از استحکام مناسبی برخوردار هستند و اگر با روکش مصنوعی یا ملامینه عرضه شوند ، در محیط های مرطوب مثل حمام و دستشویی نیز مناسب خواهند بود .
.و در های تمام چوب به خاطر طبیعی بودن، بسیار زیبا بوده و البته لازم به ذکر است گفته شود از قیمت بالایی برخوردار می باشند نسبت به سایر در ها اما لازم به گفتن این نکته است که در کنارهمه مزایا و امتیاز های مثبتی که این در های چوب دارند نسبت به رطوبت بسیار حساس می باشند و از این رو اصلا برای در های سرویس بهداشتی به ویژه حمام مناسب نمی باشند اما برای اتاق ها انتخاب بسیار مناسبی می باشند.